26.01.2011

Logo MČR

PROČ LOGO S LIŠKOU  ???

Map pro orientační běh s využitím názvu liška máme  hodně. Jejich název je většinou odvozen od zavedených pomístních názvů. Ale naše liška je celosvětově známá.

 

KDE BĚHALA BYSTROUŠKA (BYSTRONOŽKA)

Aniž bychom chtěli ranit pravověrné patrioty, musíme v rámci objektivity zmínit, že na „titul“ krajina lišky Bystroušky jednoznačně aspiruje závodní prostor MČR štafet a klubů 2011.

Skutečné rodiště hlavní hrdinky se totiž nachází poblíž střítežské hájovny, budoucího centra závodů. Tam ji našel opuštěnou místní revírník a vychoval ji mezi domácími zvířaty.

Rodák z Palonína u Loštic, malíř a grafik Stanislav Lolek, nastoupil v roce 1889 na lesnickou praxi do Veselí u Mohelnice. Od pana revírníka Gustava Kořínka vyslechl vyprávění o kouscích roztomilé lišky. Jeho vyprávění Lolka tak zaujalo, že je bez prodlení ilustroval ve stodevadesáti pěti kresbách (dnes uložených v  šumperském muzeu).

Kresby potom vycházely v Lidových novinách a inspirovaly Rudolfa Těsnohlídka k literárnímu zpracování. Lyrická pohádka Liška Bystrouška a příhody hlavní postavy zase inspirovaly skladatele Leoše Janáčka tak, že zkomponoval slavnou světoznámou operu Příhody lišky Bystroušky.

A tak ani kraj kolem Bílovic nad Svitavou, kam Těsnohlídek umístil svůj příběh, ani lašské Hukvaldy, rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka, který  se tam rád  vracel  a kde při toulkách po krásném hukvaldském okolí v duchu komponoval slavnou operu, nejsou rodištěm slavné lišky .

Proč Bystronožka? Především Těsnohlídek svou mazanou lišku skutečně nazval Bystronožkou, dokonce na tomto jméně urputně trval. Ovšem v tiskárně ji vlastně překřtil sazeč Lidových novin, který zkrátka nemohl text po panu redaktorovi správně přečíst.


Článek v pdf: KDE BĚHALA BYSTROUŠKA

Český svaz orientačních sportů

Partneři ČSOS


HI-TEC

Trimtex

Mercuri

T-mapy

Planstudio

Žaket

H.S.H.

TOI-TOI

Racom

Vavrys

Lesy ČR

Equica

Gigasport

časopis Orientační běh
Klub vytrvalostních sportů Šumperk

Partneři KSU


Pivovar Holba

Klimatex

BDO Appraisal services - Znalecký ústav s.r.o.

Pars nova a.s.

Stavební společnost Ekozis

Geodetická společnost Vozda

Dům dětí a mládeře u radnice Šumperk

REJ.cz

Wago - elektro

Pivot - vývoj nových povlakovacích technologií a výroba PVD povlakovacích zařízení

Údržba zeleně a parků