Hlavní partner

lesycrbig.png, 4.7kB

Do závodu zbývá
Rychle k cíli
Tipy na výlet

Přinášíme několik tipů na zajímavá místa v okolí, která můžete navštívit třeba po závodě.

Ruční papírna ve Velkých Losinách

webové stránky

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16.století až do dnešních dnů. Je jedinou z posledních evropských svědků starého papírenského řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Zámek Velké Losiny

webové stránky

Na dolním okraji obce Velké Losiny stojí překrásný zámek, který je jednou z nejkrásnějších ukázek moravské renesanční architektury. Temnou stránkou zámku je, že v 17. století neblaze proslul čarodějnickými procesy.

Zámecký park

webové stránky

Kolem zámku se rozprostírá rozlehlý francouzský ze 17. století

Kostel svatého Michaela (Maršíkov)

webové stránky

Kostel sv. Michaela v Maršíkově je cennou renesanční roubenou stavbou z roku 1609 s pozdějšími barokními a rokokovými úpravami.

Termální bazén a lázně ve Velkých Losinách

webové stránky lázníwebové stránky termálů

Více jak 450 let historie řadí lázně mezi nejstarší moravské lázně. Můžete si zde vychutnat koupel v termálních sirných pramenech.

Zemědělský skanzen, veteran muzeum a zoopark v Rapotíně

webové stránky

Areál je vybudovaný ze staré zemědělské usednosti kolem které je lesopark s volně vypuštěnými zvířaty. Součástí areálu je i dětský zábavní koutek.

Expozice čarodějnických procesů v Šumperku

webové stránky

Neblaze proslulé inkviziční procesy v letech 1679-94 otřásly dějinami města Šumperka a blízkého okolí. Ve sklepení Evropského domu setkávání, nebo-li v tzv. Geschaderově domě se nachází stálá expozice, která dokumentuje tento hon na čarodějnice.

Rozhled z radniční věže

webové stránky

Z ochozu radniční věže se naskýtá jedinečný pohled na město Šumperk z ptačí perspektivy a také výhled na panorama pohoří Hrubého Jeseníku, kterému dominuje nejvyšší hora Moravy - Praděd.

Zřícenina hradu Brníčko

webové stránky

Nedaleko od Šumperka se nachází zřícenina hradu Brníčko, která pochází ze 14. století a byla postavena pánem z Otrokovic.

Rozhledna Háj

webové stránky

Rozhledna poblíž Šumperka na kopci Senová byla slavnostně otevřena 28. 9. 1997 a stala se významným turistickým cílem.Málokterý ze Šumperáků či z návštěvníků města by si dnes dovedl představit siluetu Háje bez stylové dřevěné rozhledny, která se za pět let od postavení stala významnou dominantou jihozápadního horizontu našeho města.
  • Partneři KVS


  • Partneři ČSOS