Hlavní partner

lesycrbig.png, 4.7kB

Do závodu zbývá
Rychle k cíli
Rozhovory


Rozhovory s reprezentačními trenéry


Radek Novotný - trenér seniorské reprezentace ČR


Co očekáváš od letošního MČR na klasice?

Klasickou výzvu. Férovou možnost poprat se o místo v týmu pro finále SP ve Švýcarsku. A snad i závod, který bude částečně relevantní pro závodní prožitky při jesenickém ME 2016.

Kde hledat favority v kategorii dospělých?

Pevně věřím, že mezi reprezentanty ;) Mezi muži to papírově bude souboj Šedivý vs. zbytek, ale stejně jako vloni nemusí být o pozitivní překvapení nouze. Jedněmi z předních vyzyvatelů by vedle tradičního Jana Procházky mohli být domácí Vojta Král a rozhodně i Pavel Kubát. Do medailí však může promluvit téměř kdokoliv z reprezentantů, na MČR se ukáže, kdo jak využil ty poslední tři měsíce od nominaček na MS.
V ženách je situace hodně otevřená, v případě zachování úžasné závodní pohody z MS by mírnou favoritkou tentokrát mohla být Jana Knapová. Osobně by mě potěšilo, pokud by se i při MČR potvrdil výkonnostní posun mnohých reprezentantek a jejich odstup od zbytku české elity by byl výraznější než obvykle.

Jak by měla vypadat závěrečná příprava našich nejlepších před vrcholem podzimní sezóny?

V září makat a po krátkém odpočinku naposledy pořádně sešlápnout tréninkový pedál při reprezentačním jesenickém kempu týden před MČR. Pak absolvovat desetidenní ladění směrem k finále SP. V závěru prvního týdne ladění uspět na MČR, forma těch trénovaných by už měla být závodivá.


Pavel Košárek - trenér juniorské reprezentace ČR


Co očekáváš od letošního MČR na klasice?

Atraktivní jesenický terén. Tratě, na kterých je stále co řešit a kde si nejsi jist, zda zrovna tvoje volba je ta správná. Závod, který je opravdovou výzvou. A divočáka pro vítěze :-)!

Kde hledat favority v kategorii juniorů?

V celém startovním poli. Ať už mezi reprezentanty, tak i mezi těmi mimo tým, kteří přes léto pořádně potrénovali a na podzim nás překvapí.

Jak by měla vypadat závěrečná příprava našich nejlepších před vrcholem podzimní sezóny?

To je dost individuální. Ten, kdo trénuje poctivě po celý rok, tak potřebuje především vyladit v posledních cca 14 dnech a tam je to o tom, co komu vyhovuje. Zaměřil bych se ale i na taktickou složku výkonu. Zjistit si informace o terénu, uvědomit si, co mě může na trati překvapit, jak si rozvrhnu síly atd. Vlastně ten, kdo toto všechno dopředu udělá, ten může být favorit...


Marek Cahel - trenér reprezentace ČR v dorostu


Co očekáváš od letošního MČR na klasice?

Především očekávám pořádnou výzvu - důkladnou prověrku vytrvalosti a síly, volby motající závodníkům hlavy, ale třeba i nějaké dohledávky mezi hustníčky nebo kameny. Prostě komplexně náročný závod, po kterém si vítěz bude moct říct: "letos jsem nejlepší!"

Kde hledat favority v kategorii dorostu?

Při tipování medailových pozic bych se určitě neomezil pouze nominačním listem na EYOC (příp. JWOC). Letošní konkurence nám v některých kategoriích hodně zamotala hlavu a třeba v H18 nebudu až tak překvapený, pokud na bednu nevystoupá ani jeden z účastníků MEDu. Po letních prázdninách je těžké odhadovat, první závody napoví, jak se kdo připravoval.

Jak by měla vypadat závěrečná příprava našich nejlepších před vrcholem podzimní sezóny?

Doufám, že se ve výsledcích projeví především poctivá příprava v létě. V rámci září bude vhodné využít volný dvoutýdenní prostor před MČR k oživení vytrvalostních schopností a specifické síly v kopcovitém terénu. Odběhnout mapové tréninky na patnáctce také jistě nebude od věci.

zpět  • Partneři KVS


  • Partneři ČSOS