Zajímavosti v okolí

V oblasti Kralicka můžete vidět mnoho zajímavých věcí a zažít neobyčejné zážitky. Na své si tu příjde snad každý, od milovníků památek či vojenské historie, až po aktivní sportovce a adrenalinové nadšence. Zajímavá je také velké koncetrace rozhleden v celé oblasti Kralicka. Nedaleko kempu je rozhledna Křížová hora, nebo Suchý vrch, raritou je stezka v oblacích nad Dolní Moravou.

S výběrem těch nejzajímavějších míst jsme vám pomohli a po závodech tak můžete vyrazit třeba na:

Studenecké skály

Pokud rádi lezete, určitě byste měli vyrazit na Studenecké skály, což je nejbližší lezecká oblast z Moravského Karlova.

www stránky

Králický Sněžník a pramen řeky Moravy

Králický Sněžník s nadmořskou výškou 1423 m n. m. je nejvyšší horou stejnojmenného pohoří, které je třetím nejvyšším v ČR. Na plochém vrcholu se válejí pouze ruiny po staré rozhledně. I bez rozhledny je zde však dokonalý rozhled do všech světových stran. Hora leží na hlavním evropském rozvodí, nedaleko pod vrcholem nalezneme pramen řeky Moravy, upravený jako studánka.

www stránky

Rozhledna Suchý vrch

Betonová rozhledna, která zároveň slouží k vodárenským účelům, byla k chatě přistavěna v letech 1931-32 podle návrhu A. Parkmanna. Po roce 1939 zde sídlil rehabilitační ústav pro německé letce. V 60. letech se rozhledna dočkala zastřešení ochozu, v 80. letech pak nového kuželového zastřešení. Dnes se můžete kochat výhledem z vyhlídkového ochozu ve výšce 25 metrů nad zemí.

www stránky

Stezka v oblacích

Už jste se někdy procházeli v oblacích? Nyní máte jedinečnou příležitost Váš sen uskutečnit na Dolní Moravě. Pro milovníky dobrodružství a zábavy je na Stezce několik adrenalinových atrakcí jako odpočinková síť, tzv. „kapka“, tobogán nebo rukáv. Věž odolá vichřici o síle až 200 km/h.

www stránky

Polsko – Miedzylesie

Miedzylesie neboli Mezilesí – je malé dolnoslezské městečko, ležící na řece Nysa Klodzka, vzdálené od hranice s ČR asi 11 km. Nejvýznamnější zdejší památkou je barokní zámek. Ten je krytou chodbou propojen s farním kostelem Božího Těla. Dále stojí za navštívení historické centrum města, hřbitovní kostel sv. Barbory, budova fary z 18. Století, či činžovní a tkalcovské domy z 18. a 19. století.

www stránky

Rozhledna Křížová hora

Rozhledna stojí na místě původního poutního kostela z roku 1833. Až v roce 2007 na kopci vyrostla unikátní stavba, která tvoří dominantu obce. Jedná se o železobetonový tubus, který se tyčí do výšky 25 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve 22 metrech. Vyšplhat na něj musíte 130 schodů.

www stránky

Klášter Hedeč

Na Mariánském kopci u Králík se nachází poutní místo Hora Matky Boží, jehož součástí je kostel a klášter Hedeč z 18. století. Z Králík vede ke klášteru asi 1,5 km dlouhá křížová cesta lemovaná alejí. Z vrcholu je krásný výhled na Králíky, Suchý vrch a Králický Sněžník.

www stránky

Radioaktivní pramen u Mladkova

Na trase naučné stezky Betonová hranice, asi jeden kilometr jihovýchodně od obce Mladkov, se nachází Pramen knížete Rostislava. Sám obsahuje jen malé množství radonu, ale jen o několik metrů výše vyvěrají na radon bohaté prameny Karolína a Šalamoun – ty už léčivé účinky mají. První zmínky o pramenech pochází z roku 1928, kdy byly také označeny jako „Lázeňská voda“.

www stránky

Vojenské muzeum Králíky

Nejmodernější vojenské muzeum v České republice. V expoziční hale s plochou 2 400 m2 představuje formou průřezu historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu.

www stránky

Rozhledna Val

Ocelová konstrukce byla postavena v roce 2003 a slouží také k potřebám radiokomunikací. Její celková výška je 34,5 m, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 22 m. Z něj se vám naskytne výhled na Kralický Sněžník, panorama Jeseníků nebo Orlické hory. Rozhledna je volně přístupná.

www stránky

Dolní Morava

Dolní Morava je proslulá svým lyžařským areálem, ale ani v létě se tam nudit nebudete. Kromě několika zábavních parků pro děti zde naleznete i bobovou dráhu, adrenalin park s obří houpačkou nebo možností skočit si volným pádem, větší i menší trampolíny, hřiště na disc golf, tee-pee vesničku a další. Komu po závodech zbyde dost sil, může si sjet některý se single-trailů na horském kole.

www stránky

Králíky

Králíky jsou původně hornické městečko, které proslulo řezbářstvím a výrobou varhan. Mají pohledné historické centrum s muzeem, měšťanskými domy a barokním kostelem sv. Michaela archanděla. Pozornost si zaslouží vojenské muzeum, či dělostřelecká tvrz. východně od města. Nad městem Králíky září do širokého okolí majestátní barokní poutní areál Hora Matky Boží, k němuž z města vede alej s kapličkami křížové cesty.

www stránky

Pivovarské muzeum Hanušovice

Zajímavě mapuje vývoj pivovarnictví na Hanušovicku i prohlídku historických exponátů; nástrojů a zařízení, které se kdysi při výrobě piva používaly. Uvidíte tady například dřevěné sudy, coby pýchu bednářského řemesla, staré sladovnické lopaty, hoblíky nebo historická výčepní zařízení, připomínající atmosféru dřívějších hospod. Lze domluvit i exkurzi po pivovaru.

www stránky

Vodní nádrž Pastviny

V letech 1932-38 byla na Divoké Orlici vybudována vodní nádrž Pastviny. Jezero je asi 7 km dlouhé a nabízí krásné přírodní koupání. Můžete si zde vyzkoušet rybaření, potápění, zapůjčit loďky anebo se vydat po místních cyklostezkách. Součástí přehrady je i hydroelektrárna.

www stránky

Prvorepublikové pohraniční opevnění

V rámci opevňování hranic před 2. Světovou válkou došlo k výstavbě vojenských objektů i na Kralicku, kde se čekal nápor německých jednotek směrem na jih. V okolí města Králíky bylo vybudováno hned několik typů opevnění. Jednalo se o lehké objekty, dělostřelecké tvrze a také pěchotní sruby. Jedním z nich je i objekt K-S 8 „U nádraží“.

www stránky

Expozice čarodějnických procesů v Šumperku

Neblaze proslulé inkviziční procesy v letech 1679-94 otřásly dějinami města Šumperka a blízkého okolí. Ve sklepení Evropského domu setkávání, nebo-li v tzv. Geschaderově domě se nachází stálá expozice, která dokumentuje tento hon na čarodějnice.

www stránky