Co navštívit v okolí

Kdo bude mít po sobotní klasice dostatek sil, může vyrazit třeba na hřeben Hrubého Jeseníku a prohlédnout si závodní prostor ze Ztracených kamenů. Ti kdo budou spíše vyhledávat klidnější program spojený s regenerací, mohou navštívit termální lázně ve Velkých Losinách. Pro cyklisty může být zajímavý odpočinkový výlet spojený s koupáním ve vodní nádrži Krásné u Šumperka, nebo třeba třeba fyzicky náročnější výšlap k horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, ke které je to z centra závodů cca 15 km. Tam je to ovšem bez koupání, zato potom s parádním sjezdem. :-)


Sobotínský okruh

Celých sedmnáct kilometrů měří trasa Sobotínského okruhu, který turisty provede historickými i přírodními zajímavostmi zdejšího kraje. Na celkem čtrnácti zastaveních se dozví o sobotínských památkách, místní části Klepáčov nebo o úspěšných podnikatelských aktivitách rodiny Kleinů.

webové stránky

Jelení studánka

Jelení studánku naleznete kousek pod hřebenem Jeleního hřbetu na zelené značce na trase ze Skřítku na Ovčárnu. Vedle studánky stojí ochranná chýše, ve které se můžete za nepříznivého počasí schovat. Od Jelení studánky můžete pokračovat přes Velký máj a Vysokou holi kolem Petrových kamenů třeba na Praděd.

webové stránky

Zámecký park Velké Losiny

Kolem zámku ve Velkých Losinách se rozprostírá rozlehlý francouzský park ze 17. století. Zámecký park i budova renesančního zámku ve Velkých Losinách si několikrát zahrály i ve filmu. Kromě Kladiva na čarodějnice to byl v relativně nedávné době například historický velkofilm Juraje Jakubiska Bathory.

webové stránky

Kostel svatého Michaela (Maršíkov)

Kostel sv. Michaela v Maršíkově je cennou renesanční roubenou stavbou z roku 1609 s pozdějšími barokními a rokokovými úpravami.

webové stránky

Termální bazén a lázně ve Velkých Losinách

Více jak 450 let historie řadí lázně mezi nejstarší moravské lázně. Můžete si zde vychutnat koupel v termálních sirných pramenech.

webové stránky

Zřícenina hradu Brníčko

Nedaleko od Šumperka se nachází zřícenina hradu Brníčko, která pochází ze 14. století a byla postavena pánem z Otrokovic.

webové stránky

Vyjížďky na koních

Vyjížďky na koních nabízí chata Brněnka ve Vernířovicích. Majitelé chaty se zabývají chovem Irských Cobů. Toto plemeno je úžasné svoji klidnou a laskavou povahou, takže je vhodné pro agroturistiku a výuku začátečníků.

webové stránky

Zámek Velké Losiny

Na dolním okraji obce Velké Losiny stojí překrásný zámek, který je jednou z nejkrásnějších ukázek moravské renesanční architektury. Temnou stránkou zámku je, že v 17. století neblaze proslul čarodějnickými procesy.

webové stránky

Rozhledna Háj

Dřevěná rozhledna poblíž Šumperka na kopci Senová byla slavnostně otevřena 28. 9. 1997 a stala se významným turistickým cílem. Dnes je významnou dominantou jihozápadního horizontu našeho města.

webové stránky

Rešovské vodopády

Říčka Huntava, pramenící ve Stříbrných Horách u Horního Města vyhloubila na horním toku hluboké skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku.

webové stránky

Rabštejnské skály

Rabštejnské skály patří k největším a nejznámějším lezeckým terénům na severní Moravě. Jsou rozděleny na 2 oblsati, přední a zadní skály. V zadní části se nachází trosky hradu a vyhlídka, která nabízí pohled jak na hřeben Hrubého Jeseníku, tak na Nízký jeseník až po Hanou.

webové stránky

Ruční papírna ve Velkých Losinách

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16.století až do dnešních dnů. Je jedinou z posledních evropských svědků starého papírenského řemesla, jediná svého druhu v České republice.

webové stránky

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

V roce 2005 se tato stavba zařadila mezi 7 největších divů České republiky, spolu s nejvýznamnějšími českými památkami, jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším divem České republiky.

webové stránky

Expozice čarodějnických procesů v Šumperku

Neblaze proslulé inkviziční procesy v letech 1679-94 otřásly dějinami města Šumperka a blízkého okolí. Ve sklepení Evropského domu setkávání, nebo-li v tzv. Geschaderově domě se nachází stálá expozice, která dokumentuje tento hon na čarodějnice.

webové stránky

Rozhled z radniční věže

Z ochozu radniční věže se naskýtá jedinečný pohled na město Šumperk z ptačí perspektivy a také výhled na panorama pohoří Hrubého Jeseníku, kterému dominuje nejvyšší hora Moravy - Praděd.

webové stránky